Бібліотека ім. В. Маяковського

«Читайте! І нехай у вашому житті не буде жодного дня коли б ви не прочитали хоча б сторінки з нової книги!» © К. Г. Паустовський

Виліт українського «Шершня»

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Обкладинка першого номеру журналу та вибрані карикатури

19 січня 1906 року було випущено в Києві перше видання сатирично-гумористичного журналу «Шершень». Проіснувало видання не довго, але встигло залишити значний слід в розвитку української політичної сатири та мистецтва журнальної графіки.

На сторінках журналу можна було знайти праці Лесі Українки, Івана Франка, Михайла Коцюбинського, Івана Нечуя-Левицького, Гната Хоткевича та інших літераторів. Редактором та видавцем на той час був Володимир Лозинський. Перше зібрання редколегії відбулося в Києві, в будинку №15 по Андріївському узвозі. Потім редакція «Шершня» переселилась на Гоголівську, а згодом мігрувала на Гончара, 52.

Було випущено лише 26 чисел (журнал зупинив свою діяльність 14 липня того ж року), з них три були подвійні. Встановлено, що причиною виходу у світ подвійних номерів була конфіскація матеріалів, в основному малюнків, що готувалися до наступних випусків. Перший подвійний номер “Шершня” (16 − 17) вийшов 28 квітня 1906 р. Досі не відомо який саме матеріал № 16 потрапив під заборону, але було зрозуміло, що подальше видання журналу під загрозою.

На обгортці першого випуску – малюнок Фотія Красицького, внучатого небіжа Тараса Шевченка. Малюнок був без назви та супровідного тексту, але його зміст зрозумілий. Художник зобразив класовий поділ суспільства та його боротьбу: через проломану тюремну стіну молодий робітник лівою рукою передає ув’язненій українській дівчині прапор з написом “Воля”. Біля неї лежать на бруку тіла вбитих. А далі зображені фабрики, оточені густим чорним димом.

Активним співпрацівником “Шершня” був Іван Бурячок. Його карикатура “Потоп”, що надрукована у першому номері журналу, зображувала величезну хвилю, що котилася на берег і несла на собі човен з вітрилом і написом “Воля” на ньому.

Український сатиричний журнал “Шершень” згуртував навколо себе групу двох поколінь художників. До молодшого покоління належав Павло Наумов (Заступець), який навчався у Київській школі Миколи Мурашка та Петербурзькій академії мистецтв. Найбільш відомі його карикатури − це “Взявшись за плуг, назад не оглядайся!” та “Ми в раю пекло розвели…”. Перша робота, базована на народньому прислів’ї, закликає селянство боротися за кращу свою долю і за визволення з-під царського гніту.

Журнал друкував графічні праці Михайла Яковлєва під назвами: “Село прокидається”, “Слов’янський бог Перун”, “Друкарня чорної сотні”, “Наша дума, наша пісня…”, “Суд Сатира” та деякі інші.

Видання “Шершня” припинилося у липні 1906 р. без офіційного розпорядження з боку влади. Постійні переслідування, штрафи, конфіскації зломили наполегливість та силу осіб, які готували та видавали журнал.

В українській політичній журналістиці періоду революції 1905–1907 років журнал “Шершень” займає провідне місце. Це єдиний із сатиричних журналів України, який неодноразово привертав увагу філологів, мистецтвознавців та істориків. На сьогоднішній день цей журнал найбільш вивчений і достатньо яскраво висвітлений у літературі як орган політичної сатири досліджуваного періоду.

У фондах НБУ ім. В. І. Вернадського, у відділі рідкісної книги зберігаються всі номери журналу “Шершень”, окрім останнього.

Advertisements

About Mayakovsky library

Публічна бібліотека ім. В. Маяковського (ЦБС Дніпровського району міста Києва)

One comment on “Виліт українського «Шершня»

  1. Mila
    Січень 19, 2012

    Пан бібліотекар проінформував про 5 факторів Девіда Шоттона, які можуть оцінити журнальні онлайн-статті. Я зухвало виставляю вам по 25 зірочок за Le Reмонт, «Раз в крещенский вечерок девушки гадали» та «Виліт українського «Шершня» .

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Інформація

This entry was posted on Січень 19, 2012 by in Заметки and tagged , , , .

Навігація

Follow us

Перегляд блогу

  • 173,941 переглядів

Архіви

%d блогерам подобається це: